Zem-Voda (Voda-Voda)
Tepelné čerpadlá zem-voda získavajú energiu buď z plošného kolektoru alebo z hlbinného vrtu dalšia možnosť je získavať energiu zo spodnej vody takýto sýstém sa nazýva Voda-Voda
Plošný kolektor:
Počas leta slnko prehrieva povrchovú vrstvu pôdy. Teplo sa v pôde akumuluje buď priamou absorpciou alebo sa do nej dostáva prostredníctvom dažďových zrážok alebo prenosom zo vzduchu. Použitie tejto energie pre vykurovanie prináša značné prevádzkové úspory. Najvyššia vyťaženosť tepelnej energie sa dosahuje z pôdy s vysokým obsahom vody.
Teplo sa z pôdy získava pomocou do zeme uložených plastových hadíc. V hadiciach cirkuluje nemrznúca zmes, ktorá neohrozuje životné prostredie. Pôda nad zemnými kolektormi nesmie byť za žiadnych okolností nepriedušne zakrytá napríklad budovami, asfaltom alebo betónom.
Pre inštaláciu zemných kolektorov nie je potrebné povolenie. Odporúča sa uloženie asi o 20cm pod úroveň nezamŕzajúcej hĺbky.
Hlbinný vrt:
V spodnej podpovrchovej vrstve pôdy, tzv. („podpovrchovej geotermálnej vrstve)“ sa skrýva zdroj tepla, ktoré je možné využívať celoročne, pretože má v podstate konštantnú teplotu. Je možné ho využívať pre akýkoľvek typ budovy, veľkú či malú, verejnú či súkromnú. V rôznych oblastiach je tiež tento spôsob nazývaný („vrt, kolektor vo vrte, vertikálny kolektor)“. Vyžaduje minimum priestoru a hlbinný vrt je možno previesť aj na najmenších parcelách. Preto predstavuje najlepšie riešenie pri prechode od vykurovania fosílnymi palivami na vykurovanie geotermálnou energiou.
Rovnako ako pri plošnom kolektore v uzatvorenom systéme cirkuluje nemrznúca zmes (zmes vody s prostriedkom proti zamŕzaniu). Podľa projektovaného výkonu Vášho tepelného čerpadla Vám špecializovaná firma určí hĺbku a počet vrtov, do ktorých sa potom uložia plastové hadice vytvarované do tvaru písmena U. Hadice sa zasypú a upechujú, aby bol dosiahnutý dokonalý prenos tepla.
Voda-Voda:
Tepelné čerpadlá systému zem-voda odoberajú energiu zo spodnej vody.
Pokiaľ je k dispozícii ľahko prístupná spodná voda, je možné ju využiť ako zdroje tepla, pretože jej teplota sa udržiava počas celého roka medzi 7 a 12 °C. Neodporúčame však čerpať vodu na účely vykurovania jednogeneračných a dvojgeneračných rodinných domov z hĺbky väčšej ako 15 m. Potom sa už toto riešenie stáva neúmerne nákladným.
Je potrebné dodržať vzdialenosť 10 až 15 m medzi sacou studňou a vsakovacou studňou a ďalej je potrebné posúdiť smer toku spodnej vody, aby nedošlo k tzv. „skratovaniu prietoku vody“. Táto inštalácia vyžaduje povolenie a musí spĺňať príslušné predpisy. Získať povolenie však nie je pre spotrebiče NIBE problém, pretože firma NIBE je certifikovaná podľa ISO 14001 (šetrnosť výroby k životnému prostrediu). Optimálnu ochranu podľa §7 MWG dosiahneme použitím vloženého výmenníka medzi okruhom spodnej vody a tepelným čerpadlom.
Chceli by ste vypracovať odborný návrh a cenovú ponuku na tepelné čerpadlo Nibe Zem-Voda (Voda-Voda)?